АктуалноЗабравеният градНовини

Архивите разказват: Как се е появил Пешеходният мост над Марица в Пловдив

Съвременната му визия му винаги е предизвиквала противоречива дискусия, а темата за неговото бъдеще и към момента е отворена

Сведения за съществуване на мост над река Марица в Пловдив има още от XV в. В плана на Пловдив и околността, изработен през 1827 г. от френския запасен офицер А. Йегершмид, както и в плана на Пловдив по махали, изготвен от Гийом Лежан през 1867 г., е обозначен мост – приблизително на мястото на стария мост.

План на Пловдив по махали, изготвен от Гийом Лежан през 1867 г./ podtepeto.bg

Той е започвал от Малката главна (Райко Даскалов) и е завършвал при улица Карловска. По време на Руско-турската освободителна война, за да спрат настъплението на руските войски към Пловдив, в началото на 1878 г., отстъпващите турци изгарят моста.

Графика на пловдивската гимназия и моста от 1885 г., Old drawing, taken from „The Graphic“, 1885. – podtepeto.bg

Година по-късно, на 23 април 1879 г., хората на майстор Васил Юрговеца го възстановяват и на официалното му откриване присъства дори временно изпълняващият длъжността главен управител на Източна Румелия Аркадий Столипин. В негова чест мостът е наречен „Столипинов мост“. 

Мостът на р. Марица. Пловдив, 1892 г. Снимка от албум „Първо българско земеделско-промишлено изложение в Пловдив, 1892 г.“, подарен на княз Фердинанд І – покровител на изложението. Държавна агенция „Архиви“ 

По време на втория трус на Чирпанското земетресение, когато една трета от сградите и съоръженията в Пловдив са сринати, старият мост на река Марица остава непокътнат. По-късно над него са опънати медните кабели на първата за Пловдив тролейбусна линия. Рано сутринта на 30 март 1971 г. обаче, вследствие на прииждащите води на реката, той поддава.

Снимка: Бай Иван Карачомака

С пари от цял свят вдигат нов мост над река Марица

Строителството на новия мост започва на 9 януари 1982 г., източно от падналия през 1971 г. стар мост. Той свързва улица „Райко Даскалов“ от южния бряг и улица „Брезовска“ от северния бряг при Гранд Хотел Пловдив. Пуснат е в експлоатация през 1986 г. и официално е наименуван „Съединение“, но малко хора знаят това име. Мостът е първото съоръжение, изградено в България по конзолен начин. Широчината му е 16 м. Строителството му е извършено от фирма „Мостстрой“, а за монтирането на елементите река Марица е била отбивана с временни диги. След завършването му мостът е изпробван да понесе товара от 50 спрели отгоре му танка.

Предназначен е главно за движение на пешеходци и за автомобили при аварийни случаи.

Впоследствие бива покрит с леки метални конструкции от времето на кмета д-р Иван Чомаков и на него е оформена търговска зона. Преустройството е проектирано от Марчо Минев и Димитър Куманов. Поради червено-белите цветове, използвани за декорация на металната конструкция отвън и разположението на прозорците, пловдивчани започват да наричат моста Влакът.

Снимка: Tranh Tran за Акция „Фото Пловдив“

Съвсем наскоро в една от Фейсбук групите със стари фотографии се появиха и спомени от една разходка през 1991 г., когато от моста се е разкривала много по-приятна и зелена панорама. Точно зад гърбовете на двамата младежи можеше да бъде видян плажът на Новотела.

А вие спомняте ли си го така?

Източник: Lost in Plovdiv.

Веселина Михайловска

Създава съдържание, насочено към туристите и гостите на Пловдив и… More »

4 коментари

  1. Тази сравнително малко позната английска гравюра (с текст) от 1885 – е предимно свързана със строежа на първия Български университет след Освобождението (в Пловдив, сградата ще познаете лесно).
    За съжалени веднага след Съединението инициативата бива преместена в София и Пловдив няма свой Университет до 1945, когато това става цел на Комитета за Културно Издигане на Пловдив. А сградата на „Първия Български Университет след Освобождението“ в Пловдив става една от ведущите и досега Български гимназии.

  2. ГАРАНТИРАНО: За 21 дни ще правите жесток секс като порнозвезда – ще увеличите трайно пениса си със 7 см и ще започнете да получавате ерекция за 3 секунди (твърда като стомана, колкото дълго искате),прочетете повече тук–- https://come.ac/Menstill

  3. Всъщност водещ архитект беше Христо Бакърджиев, негово дело бяха характерните му дебели парапети. Това се случи при соца. Мостът беше изчислен да издържи тежестта на танкове, ако започнем война с агресивния военен блок НАТО. Години по-късно, вече при демокрацията, когато го налазиха уличните търговци, за да ги прогонят, решиха да го направят покрит и с магазини. Проведоха конкурс, захвърлиха го, накрая, вместо на победителя, го възложиха на една, ако не се лъжа, Пенка, която го докара до сегашния му нелеп вид.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина